"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four |
| Displacement | 998 |
| Maximum Power | 149.3 kW {203 PS} / 13,200 rpm |
| Bore x stroke | 76 x 55 mm |
| Compression ratio | 13.0:1 |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Maximum power with RAM Air | 156.8 kW {213 PS} / 13,200 rpm |
| Maximum torque | 114.9 N•m {11.7 kgf•m} / 11,400 rpm |
| Fuel system | Fuel injection: 47 mm x 4 with dual injection |
| Ignition | Digital |
| Starting | Electric |
| Lubrication | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Transmission | 6-speed, cassette |
| Final Drive | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Frame type | Twin spar, cast aluminium |
| Rake/Trail | Trail: 105 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 2,085 x 750 x 1,185 mm |
| Wheelbase | 1,450 mm |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link with BFRC lite gas-charged shock, piggyback reservoir, compression and rebound damping and spring preload adjustability, and top-out spring |
| Suspension front | 43 mm inverted Balance Free Front Fork with external compression chamber, compression and rebound damping and spring preload adjustability, and top-out springs. |
| Wheel travel | Front: 120mm / Rear: 115mm |
| Tyre | Front: 120/70ZR17M/C (58W) / Rear: 190/55ZR17M/C (75W) |
| Brakes Front | Dual semi-floating 330 mm Brembo discs. Caliper: Dual radial-mount, Brembo M50 monobloc, opposed 4-piston |
| left / right | 27 / 27 |
| Seat Height | 835mm |
| Curb Mass | 207kg |
| Fuel Capacity | 17 Litres |
| Ground Clearance | 135mm |
| CO2 Emission | 140 g/km |
| Type | Supersport and Sports |
| Brakes Rear | Single 220 mm disc. Caliper: Single piston |
GET CLOSER You can beat all opponents, but there is always a challenge you still have to face, the one within yourself. For those like you who rise to any challenge, we have developed the bike that a true champion deserves. The Ninja ZX-10R has what it takes to win: aerodynamic body with integrated winglets, small & light LED headlights, TFT colour instrumentation, and Smartphone connectivity plus updates derived from Kawasaki Racing Team World Superbike expertise. Now that you have the definitive race focused Ninja, Face Yourself. (Image shows motorcycle prepared for track use, and is not available for delivery in this form. Road motorcycle includes indicators, rear view mirrors and number plate.) Colour Options UK Lime Green / Ebony / Pearl Blizzard White – £18,499 Metallic Graphite Gray / Metallic Diablo Black – £18,499
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD