"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Bore x stroke | 73.4 x 56 mm |
| Brakes Front | Dual semi-floating 300 mm discs. Caliper: Dual radial-mount, monobloc, opposed 4-piston |
| Brakes Rear | Single 250 mm disc. Caliper: Single-piston |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| CO2 Emission | 117 g/km |
| Compression ratio | 11.8:1 |
| Curb Mass | 216 kg* | *Curb mass includes all necessary materials and fluids to operate correctly, full tank of fuel (more than 90 percent capacity) and tool kit (if supplied). |
| Dimensions (L x W x H) | 2,100 x 865 x 1,150 mm |
| Displacement | 948 |
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four |
| Final Drive | Chain |
| Frame type | Trellis, high-tensile steel |
| Fuel Capacity | 17 Litres |
| Fuel system | Fuel injection: Ø 36 mm x 4 |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Ignition | Digital |
| Lubrication | Forced lubrication, wet sump |
| Maximum Power | 85.0 kW {116 PS} / 9,300 rpm |
| Maximum torque | 98.0 N•m {10.0 kgf•m} / 7,700 rpm |
| Rake/Trail | Trail: 98mm |
| Seat Height | 835mm |
| Starting | Electric |
| Steering angle | 35° / 35° |
| Suspension front | 41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link, gas-charged shock with rebound damping and spring preload adjustability |
| Transmission | 6-speed, return |
| Type | Retro Sport |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Wheel travel | Front: 120 mm | Rear: 140 mm |
“Past & Future meet in the new Z900RS. Inspired by the iconic Z1, the Z900RS reimagines details for a new era like the vintage style comfort low seat, analogue dials and sporty “sound tuned” silencer while adding modern craftsmanship. From electronic cruise control and Smartphone connectivity to the IMU-equipped rider support package including Kawasaki Cornering Management Function (KCMF) and Kawasaki Quick Shifter (KQS), this engine is tuned for smooth performance at low rpm and greater excitement at higher revs for rider comfort and sheer riding pleasure. Not just a motorcycle; this is the embodiment of Retro Sport. Z900RS – Legends Never End, they grow, evolve, and endure.”
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD