"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four with Supercharger |
| Displacement | 998 |
| Maximum Power | 147.1 kW {200 PS} / 11,000 rpm |
| Type | Supernaked |
| Bore x stroke | 76 x 55 mm |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Maximum torque | 137 N•m {14 kgf•m} / 8,500 rpm |
| Fuel system | Fuel injection: 40 mm x 4 |
| Starting | Electric |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | 2.556 (46/18) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Frame type | Trellis, high-tensile steel |
| Rake/Trail | Trail: 104 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 2,085 x 810 x 1,130 (1,235 mm high position screen) mm |
| Wheelbase | 1,455 mm |
| Brakes Front | Dual semi - floating 320mm discs, Caliper: Dual radial - mount, Brembo M4.32 monobloc, opposed 4-piston |
| Suspension front | Showa SFF-BP Fork with Adjustable Compression and Rebound Damping, Spring Preload Adjustability |
| Suspension Rear | New Uni-Trak, Showa Gas-Charged Shock with Adjustable Rebound Damping and Preload |
| Seat Height | 830mm |
| Curb Mass | 239kg |
| Fuel Capacity | 19 litres |
| Ground Clearance | 140mm |
| CO2 Emission | 139 g/km |
| Brakes Rear | Single 260mm disc. Caliper: Single - piston |
Supercharged genius redefines Supernaked. Our world-beating litre engine is boosted beyond belief with Supercharger technology from the unrivalled Ninja H2. Sugomi style exudes Kawasaki DNA. SUPERCHARGE YOUR RIDING LIFE.
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD