"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four |
| Displacement | 1099 |
| Maximum Power | 99.0 kW {135 PS} / 9,000 rpm |
| Type | Adventure Tourer |
| Bore x stroke | 77 x 59 mm |
| Compression ratio | 11.8:1 |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Maximum torque | 112 N•m {11.4 kgf•m} / 7,600 rpm |
| Fuel system | Fuel injection: Ø 38 mm x 4 |
| Ignition | Digital |
| Starting | Electric |
| Lubrication | Forced lubrication, wet sump |
| Transmission | 6-speed, return |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Frame type | Twin-tube, aluminium |
| Rake/Trail | 27.0°/106 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 2,270 x 950 x 1,490 (1,530 high position screen) mm |
| Wheelbase | 1,520 mm |
| Wheel travel | Front: 150 mm | Rear: 152 mm |
| Tyre | Front: 120/70ZR17M/C (58W) | Rear: 180/55ZR17M/C (73W) |
| Brakes Front | Dual semi-floating 310 mm petal discs. Caliper: Dual radial-mount, monobloc, opposed 4-piston |
| Steering angle | 34° / 34° |
| Suspension front | ø43 mm inverted fork with rebound damping (right-side) and spring preload adjustability |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link, gas-charged, with rebound damping and remote spring preload adjustability |
| Seat Height | 840 mm |
| Curb Mass | 257 kg |
| Fuel Capacity | 21 litres |
| Ground Clearance | 150 mm |
| CO2 Emission | 128 g/km |
| Brakes Rear | Single 250 mm petal disc. Caliper: Single-piston |
Go the distance with your ultimate travel companion. The new Versys 1100 brings long-range comfort, any-road versatility, and increased in-line 4-cylinder power to every ride—whether touring the countryside or crossing the city. Solo or with a passenger, prepare to extend your horizons with flexible luggage solutions plus advanced rider aids. Climb aboard the Versys 1100 and set your horizons to Destination Everywhere.
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD