"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four with Supercharger |
| Displacement | 998 |
| Maximum Power | 147.1 kW {200 PS} / 11,000 rpm |
| Type | Supernaked |
| Bore x stroke | 76 x 55 mm |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Maximum torque | 137 N•m {14 kgf•m} / 8,500 rpm |
| Fuel system | Fuel injection: 40 mm x 4 |
| Starting | Electric |
| Transmission | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Frame type | Trellis, high-tensile steel |
| Rake/Trail | Trail: 104mm |
| Dimensions (L x W x H) | 2,085 x 815 x 1,130 (1,235 mm high position screen) mm |
| Wheelbase | 1,455 mm |
| Suspension Rear | New Uni Trak, BFRC lite gas-charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping, manual spring preload adjustability, and top-out spring |
| Suspension front | 43 mm inverted fork (SFF-CA) with KECS-controlled compression and rebound damping, manual spring preload adjustability, and top-out springs |
| Wheel travel | Front: 120mm / Rear: 134mm |
| Tyre | Front: 120/70ZR17M/C (58W) / Rear: 190/55ZR17M/C (75W) |
| Brakes Front | Dual semi - floating 320mm discs, Caliper: Dual radial - mount, Brembo M4.32 monobloc, opposed 4-piston |
| Seat Height | 830mm |
| Curb Mass | 240kg |
| Fuel Capacity | 19 Litres |
| Ground Clearance | 140mm |
| CO2 Emission | 139 g/km |
| Brakes Rear | Single 260mm disc. Caliper: 2 - piston |
The next level Supernaked has arrived. The new Z H2 SE is boosted by unique Kawasaki Supercharger technology featuring new dedicated features delivering unmatched performance : New Showa electronic suspension with Skyhook technology, Brembo brake calipers from the H2 series, plus new colour and graphics, combine to boost your emotions beyond limits. SUPERCHARGE!
Colour Options UK
Metallic Matte Graphenesteel Gray / Ebony – £19,799.00
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD