"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke Parallel Twin |
| Displacement | 649 |
| Maximum Power | 49 kW {67 PS} / 8,500 rpm |
| Type | Adventure Tourer |
| Bore x stroke | 83 x 60 mm |
| Compression ratio | 10.8:1 |
| Valve/Induction system | DOHC, 8 valves |
| Maximum torque | 61 N•m {6.2 kgf•m} / 7,000 rpm |
| Fuel system | Fuel injection: 38 mm x 2 (Keihin) |
| Ignition | Digital |
| Starting | Electric |
| Lubrication | Forced lubrication, semi-dry sump |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Frame type | Tubular diamond, high-tensile steel |
| Rake/Trail | Trail: 108mm |
| Dimensions (L x W x H) | 2,165 x 840 x 1,360 mm |
| Wheelbase | 1,415 mm |
| Suspension front | 41 mm inverted telescopic fork with stepless adjustable rebound damping (right side) and adjustable preload (left-side) |
| Suspension Rear | Offset laydown single-shock with remote spring preload adjustability |
| Wheel travel | Front: 150mm / Rear: 145mm |
| Tyre | Front: 120/70ZR17M/C (58W) / Rear: 160/60ZR17M/C (69W) |
| Brakes Front | Dual semi-floating 300 mm petal discs. Caliper: Dual piston |
| Seat Height | 845mm |
| Curb Mass | 217kg |
| Fuel Capacity | 21 Litres |
| Ground Clearance | 170mm |
| CO2 Emission | 107g/km |
| Brakes Rear | Single 250 mm petal disc. Caliper: Single-piston |
The new Versys 650, created to conquer your city or leave it far behind. Designed to conquer the urban jungle, its ultimate potential comes to life in the Grand Tourer version transporting you, your passenger and luggage to the next big adventure. New dedicated features like an adjustable windscreen, colour TFT Meter with Bluetooth connection, LED lighting and KTRC traction control ensure you enjoy every ride. Short office trip or weekend away, let the Versys 650 be your ultimate travel guide. Colour options UK Metallic Flat Spark Black / Candy Lime Green – £8129.00 Metallic Matte Dark Gray / Ebony – £8129.00 Metallic Spark Black / Metallic Flat Spark Black – £8029.00 Available
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD