"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four |
| Displacement | 1043 |
| Maximum Power | 88.2 kW {120 PS} / 9,000 rpm |
| Type | Adventure Tourer |
| Bore x stroke | 77 x 56 mm |
| Compression ratio | 10.3:1 |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Maximum torque | 102 N•m {10.4 kgf•m} / 7,500 rpm |
| Fuel system | Fuel injection:38 mm x 4 (Keihin) with oval sub-throttles |
| Ignition | Digital |
| Starting | Electric |
| Lubrication | Forced lubrication, wet sump |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Frame type | Twin-tube, aluminium |
| Rake/Trail | 106 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 2,270 x 950 x 1,490 (1,530 high position screen) mm |
| Wheelbase | 1,520 mm |
| Wheel travel | Front - 150 mm / Rear - 152mm |
| Brakes Front | Dual semi-floating 310 mm petal discs. Caliper: Dual radial-mount, monobloc, opposed 4-piston |
| Steering angle | 34°/34° |
| Seat Height | 840 mm |
| Curb Mass | 257 kg |
| Fuel Capacity | 21 litres |
| Ground Clearance | 150 mm |
| CO2 Emission | 128 g/km |
| Brakes Rear | Single 250 mm petal disc. Caliper: Single-piston |
| Suspension front | 43 mm inverted fork with KECS-controlled rebound and compression damping, manual spring preload adjustability and top-out springs |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link, BFRC lite shock, KECS-controlled compression damping, rebound damping and spring preload adjustability |
Bike adventures are life’s best adventures. Every day brings opportunity for fresh challenges. Beyond the roads you know lie whole new vistas. Unknown roads are easier and faraway places nearer with the Versys 1000 SE. When Adventure Calls, you and the Versys 1000 SE have the answer. ANY ROAD. ANY TIME.
Colour Options UK –
Metallic Diablo Black / Metallic Phantom Silver – £16,319.00
Metallic Matte Dark Gray / Metallic Diablo Black – £16,319.00
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD