"*" indicates required fields
Enter your details below to enquire about a part exchange on this model with our sales department
"*" indicates required fields
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four with Supercharger |
| Displacement | 998 |
| Type | Sport Tourer |
| Bore x stroke | 76 x mm |
| Compression ratio | 11.2:1 |
| Valve/Induction system | DOHC, 16 valves |
| Maximum torque | 137.3 N•m {14 kgf•m} / 8,500 rpm |
| Fuel system | Fuel injection: O 40 mm x 4 with dual injection |
| Starting | Electric |
| Lubrication | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Transmission | 6-speed, dog-ring |
| Final Drive | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Frame type | Trellis, high-tensile steel with Swingarm Mounting Plate |
| Dimensions (L x W x H) | 2,175 x 790 x 1,260 mm |
| Wheelbase | 1,480 mm |
| Brakes Front | Dual semi-floating 320 mm discs. Caliper: Dual radial-mount, monobloc, opposed 4-piston |
| Wheel travel | Front - 120 mm, Rear - 139 mm |
| Tyre | Front - 120/70ZR17M/C (58W), Rear - 190/55ZR17M/C (75W) |
| Seat Height | 835mm |
| Curb Mass | 267kg |
| Rake/Trail | 103 mm |
| Suspension front | 43 mm inverted fork with KECS-controlled rebound and compression damping, manual spring preload adjustability, and top-out springs |
| Suspension Rear | New Uni Trak, BFRC lite gas-charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping, and electronically adjustable spring preload |
| Brakes Rear | Single 250 mm disc. Caliper: 2-piston |
The new Kawasaki Ninja H2 SX is Kawasaki’s most advanced Sports Tourer ever; the ultimate integration of the highest standards of technology, performance and riding comfort. New dedicated features like the ARAS system provide real world benefits including adaptive cruise control and blind spot detection. Integrated into the new 6.5” colour TFT instrumentation is Kawasaki’s SPIN Infotainment system. Experience the exhilaration of the unique balanced supercharged engine for both long distance touring and daily riding. The best technology is that which becomes a natural extension of ourselves and sets us free. Ninja H2 SX. ENGINEERED TO BE FREE
Colour Options UK
Metallic Diablo Black – £23,949.00
Coleraine Kawasaki
5b Mountsandel Road
Coleraine
UK
BT52 1JD